انیمیشن‌های دانشجویی در سطح آثار بخش بین‌الملل

فرخ یکدانه، کارگردان، مدرس دانشگاه و عضو هیئت انتخاب دهمین جشنواره پویانمایی تهران بوده است. وی در مصاحبه‌اش از ایده‌های خلاقانه دانشجویی و تکنیک آثار سینمایی می‌‌گوید. از نظر وی خلاقیت و نوآوری از مهم‌ترین ملاک‌های هیئت انتخاب بوده است.

فرخ یکدانه، عضو هیئت انتخاب دهمین جشنواره پویانمایی تهران در گفت‌و‌گو با اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون گفت، سطح آثار ایرانی در این دوره مطلوب و آثار کوتاه، بسیار خلاقانه و در مواردی شگفت‌انگیز بود. وی افزود کارهای سینمایی از لحاظ تکنیکی بسیار درخشان بوده‌اند.

وی در مورد ملاک‌های هیئت انتخاب در گزینش آثار گفت: انیمیشن‌های ایرانی با وسواس و سخت‌گیری بیشتری انتخاب شدند. موضوع، گرافیک و همچنین میزان نوآوری و خلاقیت در امتیازدهی بسیار مهم بوده‌است. در برخی موارد، آثار ارسالی به لحاظ کیفی به هم نزدیک بودند که در این موارد همان استانداردهای عمومی را ملاک قرار دادیم.

این مدرس دانشگاه، در خصوص سطح کیفی آثار اظهار کرد، کارهای ایرانی در حوزه فیلم بلند، سریال و فیلم کوتاه رشد خوبی داشتند. دانشجویان کارهای استانداردی ارائه داده بودند که بسیار چشم‌گیر بود. در ما‌ه‌های گذشته شاهد بودیم کارهای دانشجویی در جشنواره‌های معتبر جهانی جایزه گرفتند. این موضوع به اعتبار جشنواره کمک می‌کند. به نظر می‌رسد آثار دانشجویی حتی در بخش بین‌الملل نیز می‌توانند بدرخشند.

وی با اشاره به بحث بودجه در انیمیشن، در خصوص آینده این هنر در ایران گفت: ایده‌های خلاقانه وجود دارند، ولی برای ایجاد انیمیشن صنعتی و حرکت رو به جلو به سرمایه‌گذاری و پشتیبانی مالی نیازمندیم.