شنبه, 31 تیر 1396

 

 علی اکبر صادقی(نقاش و پویانما) 

متولد 1316، تهران. آثار پویانمایی او جوایز بسیاری را از معتبرترین جشنواره­های سراسر جهان از آن خود کرده­اند. او در بیش از 40 نمایشگاه انفرادی و گروهی در سراسر جهان شرکت کرده است وبیش از هفت عنوان کتاب از مجموعه آثار او به چاپ رسیده است.صادقی در بیش از 10جشنواره جهانی، داور بوده است. در سال 1387 از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به­عنوان یکی از شاخص­ترین شخصیت­های فرهنگی سهیم در هنر و فرهنگ ایرانی شناخته شد.

 

 

 

__________________________________________________

 

ابوالفضل رازانی(پویانما و کارگردان) 

 متولد 1326 در شهر بروجرد است. او کار خود را از سال 1348با ساخت مجموعه شش قسمتی ماه پيشونی در قالب پويانمايي عروسکی به سفارش تلويزيون ملی ايران آغاز کرده است . از سال1350 تاکنون بيست فيلم مستقل، دو مجموعه چهارقسمتی و پنج فيلم کوتاه داستانی و آموزشی ويژه کودکان و نوجوانان را کارگردانی کرده است. از ديگر کارهای او در زمينه پويانمايي می توان به ساخت يک مجموعه دوازده قسمتی با نام ماجراهای کار و انديشه اشاره كرده شد.

او در جشنواره­های متعدد داخلی و بين­المللی حضور يافته و جوايزی نيز دريافت کرده است؛ از جمله جشنواره­هاي فجر، سينانيما، بيلبائو، کراکو، خيخون،  هيروشيما,، شانگهای، اصفهان، رشد، انيمادريد و جشنواره پويانمايي تهران. او همچنين در جشنواره­های گوناگون عضو هيأت داوران بوده است .

رازاني در زمينه­هاي ديگري چون پژوهش در ادبيات عاميانه، تهيه برنامه­هاي راديويي، عكاسي و تدريس پويانمايي فعاليت داشته است. او هم اکنون مديرعامل کارگاه فيلم تهران و عضو آسيفای ايران و بين الملل است.


 __________________________________________________


سعید توکلیان(مدرس دانشگاه و نویسنده)

متولد 1331، شیروان. بعد از پایان دوران مدرسه، به انگلستان رفت و در حوزه انیمیشن و عکاسی به کار و تحصیل پرداخت. پس از تحصیل در طراحی و ارتباط صوتی و نصویری، در سال 1959 به ایران برگشت و در دانشکده صدا وسیما، دپارتمان انیمیشن را راه اندازی کرد. او ارشد خود در رشته پویانمایی را از دانشگاه تربیت مدرس دریافت کرد و بی­وقفه به تدریس پویانمایی پرداخت.او عضو انجمن جهانی مطالعات انیمیشن و آسیفای ایران می باشد. در سال 2008 داور جشنواره بین المللی انیمیشن زاگرب بود. او مولف کتاب­های بیداری رویا ها، صد سال پویانمایی و تک فریم های ماندگار است. او تهیه کنندگی اجرایی شصت و پنج برنامه در زمینه پویانمایی برای شبکه چهار را بر عهده داشته است.