سه شنبه, 03 مرداد 1396

مطالب

رشد انیمیشن نیاز به جریان‌سازی دارد

طهماسب صلح‌جو، ضمن اشاره به مشکلات موجود در زمینه تولید فیلم انیمیشن، رشد این هنر را نیازمند جریان سازی دانست.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، این منتقد سینما درباره وضعیت انیمیشن در کشورمان گفت: متاسفانه تولید فیلم انیمیشن دشوار است و به همین دلیل کمتر روی این هنر سرمایه‌گذاری شده و در نتیجه جریان فیلم انیمیشن در کشورمان شکل نگرفته است.

وی افزود: رشد و رونق سینما و از جمله سینمای انیمیشن، نیازمند ریشه و پشتوانه است، اما انیمیشن در کشورمان سابقه چندانی ندارد و بعد از سال‌ها هنوز یک فیلم انیمیشن ایرانی در کشورمان اکران نشده است.

صلح‌جو، فعالیت‌های صورت گرفته در زمینه تولید انیمیشن را حرکت‌های تجربی دانست و گفت: هنرمندان در حوزه سینما از همان بدو ورود این هنر به کشورمان به سراغ سینمای داستانی رفتند و حالا این‌گونه سینمایی در میان گونه‌های دیگر، سابقه بیشتر و ریشه‌ای عمیق‌تر دارد. به همین نسبت سینمای داستانی در کشور منتقدان بیشتری دارد و کمتر آثار انیمیشن مورد نقد می‌شوند.

صلح‌جو ضمن تاکید بر نبودن سینمای انیمیشن در کشورمان افزود: نقد هر اثری بعد از نمایش آن آغاز می‌شود و برای نقد فیلم انیمیشن باید آن را تماشا کرد، اما در کشور ما به جز چند مورد محدود و خصوصی، هیچ انیمیشنی به صورت عمومی اکران نشده که توقع شکل‌گیری نقد در حوزه انیمیشن باشیم. 

وی معتقد است: سینمای انیمیشن برای رشد و بدل شدن به یک جریان نیرومند به سه عنصر مهم نیاز دارد؛ سرمایه‌گذاری، امکانات و نیروهای توانمند. در کنار این موارد ابتدا برگزاری جشنواره و پس از آن نقد آثار انیمیشن می‌تواند به شکل‌گیری یک جریان پویا منجر شود.

این منتقد، تاثیر برگزاری جشنواره در رشد یک جریان هنری را از نقد و بررسی آن هم مهم‌تر دانست و گفت: جشنواره‌ها در روند رشد جریان‌های هنری بسیار تاثیرگذار هستند و به آن هنر رسمیت می‌دهند. هر جشنواره‌ای نقد و بررسی آثار را هم به دنبال خواهد داشت. 

صلح‌جو از نهادهای دولتی و غیردولتی خواست برای رشد هنر و فرهنگ در کشورمان سرمایه‌گذاری کنند تا جریان‌های تازه هنری از جمله انیمیشن بتوانند رشد کند.