شنبه, 31 تیر 1396

مطالب

قدرت تخیل در خدمت انیمیشن دینی

شیوا حسین‌پور که با فیلم «انزوا» در بخش دینی هشتمین جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران حضور دارد گفت: از عنصر تخیل و خیال که ویژگی انیمیشن است به خوبی می¬توان در انیمیشن‌های دینی استفاده کرد و این دو موضوع هیچ منافاتی با یکدیگر ندارند و حتی می¬توان به خوبی از این عنصر برای جذابیت بیشتر اثر استفاده کرد.

 

 

به گزارش روابط عمومی و امور بین­الملل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، کارگردان انیمیشن «انزوا» اثر خود را عرفانی ـ دینی دانست و گفت: داستان این انیمیشن درباره انزوا و افسردگی انسان‌هایی است که در دنیای فن‌آوری امروز زندگی می­کنند، انسان­هایی که برای جبران تنهایی خود (به دلیل عدم برقراری ارتباط) یک سری ادوات و وسایل را دور خود جمع و خود را سرگرم آن‌ها کرده­اند، ولی با گذشت زمان دچار افسردگی شده­ و برای درمان به پزشکان روی می­آورند. در آخر متوجه می‌شوند که اول باید نور ایمان را در دلشان روشن کرده و با خداوند و خالق خود ارتباط برقرار کنند. در مرحله بعد با یکدیگر ارتباط همراه با عشق داشته باشند، چرا که این دوری و عدم ارتباط باعث آسیب‌‌های جسمی و روحی و در نهایت منجر به منزوی شدن افراد خواهد شد.

وی دلیل خود را برای استفاده از قالب انیمیشن چنین بیان کرد: چون سبک سوررئال است، هم به دنیای واقعی و هم به دنیای روحی روانی پرداخته شده‌، فکر کردم در قالب انیمیشن بهتر به نتیجه می‌رسم.

مترجم کتاب «انیمیشن عروسکی» در ادامه افزود: حمایت در این حوزه وجود دارد، ولی کافی نیست و برای پیشرفت انیمیشن باید حمایت­ها بیشتر از آن‌چه هست و البته با مراحل اداری آسان­تر صورت گیرد.

این نویسنده و کارگردان در پایان گفت: ویژگی انیمیشن دینی پرداختن به موضوعات مذهبی و سیر و سلوک آدم­ها و ارتباط آنان با خالق هستی است. در این زمینه از عنصر تخیل و خیال که ویژگی انیمیشن است به خوبی می­توان در انیمیشن­های دینی استفاده کرد. این دو موضوع هیچ منافاتی با یکدیگر ندارند و حتی می­توان به خوبی از این عنصر برای جذابیت بیشتر اثر استفاده کرد.

هشتمین جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران، 13 تا 17 اسفند به همت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در تهران برگزار می­شود.