سه شنبه, 03 مرداد 1396

مطالب

جای انیمیشن دینی با کیفیت خیلی خالی است

ولی الله خاکی که با فیلم «بابا حیدر» در بخش دینی هشتمین جشنواره پویانمایی تهران حضور دارد، گفت: آن‌قدرها که باید، روی ارزش های دینی کار نمی شود. اگر هم شده ضعیف بوده، ما برای مقابله با تهاجم فرهنگی باید به سمت تولید انیمیشن های دینی با کیفیت که امروزه جای خالی آنها به شدت احساس می شود برویم. چرا که به وسیله انیمیشن می‌توان بسیاری از باورها را به مخاطب منتقل کرد.

 

 به گزارش روابط عمومی و امور بین­الملل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، ولی­الله خاکی از کارگردانان عرصه انیمیشن درباره اثرش در ادامه افزود: در ابتدا قرار بود یک سری داستان با استفاده از تمثیل­های قرآنی کار شود که فعلاً قسمت اول آن با محوریت غیبت به اتمام رسیده است. موضوع انیمیشن «بابا حیدر» از مثل‌های قرآنی برگرفته شده و مدت زمان آن 10 دقیقه‌ و با تکنیک استاپ موشن (تک فریم) در واحد مطالعات و تولید فیلم انیمیشن حوزه هنری استان یزد تولید شده است.

وی با اشاره به‌این که انیمیشن «بابا حیدر» مناسب کودکان است اما قشر بزرگسال را نیز با خود درگیر می‌کند،گفت: در حال حاضر بیشترین مخاطبان تلویزیون کودکان و نوجوانان هستند و این رسانه نقش مهمی در زندگی آنها ایفا می‌کند. الان در جامعه ما تلویزیون و تبلیغات روی بچه‌ها تأثیر می­گذارد.

خاکی ادامه داد: وقتی بچه‌ها تصویر ببینند تأثیر آن بیشتر است و این فرصت خوبیست برای بیان موضوع‌های دینی با زبان ساده­تر به شکل قصه و در قالب انیمیشن و فضای فانتزی.

وی تصریح کرد که متأسفانه انیمیشن­های دینی ساخته شده به دلیل ضعف در کیفیت و محتوا کودکان را جذب نمی‌کند. به عنوان مثال در ایام خاص مذهبی، مثل روزهای ولادت یا شهادت ائمه(ع) انیمیشن­های دینی پخش شده از تلویزیون بیشتر مواقع همه در یک سبک ارایه شده که برای کودکان جذاب نیستند.

خاکی به مشکلات انیمیشن نیز اشاره کرد و گفت: داستان‌ها خوب پردازش نمی‌شوند. کارها همه یک دارای یک شبک هستند. برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها از تکنیک­های ضعیف و پایین استفاده می­شود.

کارگردان انیمیشن «ترس و لرز» در ادامه افزود: در زمینه انیمیشن­های‌ دینی محدودیت وجود دارد و دست افراد باز نیست، یعنی اجازه فانتزی کار کردن در انیمیشن‌های‌ دینی به کارگردانان داده نمی­شود. اشکال کار در مدیریت است چراکه برخی از مدیران، افرادی هستند که متخصص این کار نیستند و از آگاهی­های لازم در زمینه انیمیشن برخوردار نیستند. به نظر من باید کارشناسانه­تر و تخصصی­تر با این قضیه برخورد شود.

کارگردان انیمیشن «مصونیت» گفت: حمایت­ها در این بخش ضعیف است و انتظارها برآورده نمی­شود. وعده­ها داده می­شود، ولی پی‌گیری صورت نمی­گیرد و حرف­های امیدوار کننده فقط مخصوص جشنواره‌هاست و بعد از آن همه چیز به دست فراموشی سپرده می­شود.

این کارگردان و تهیه کننده در پایان به مشکلات موجود در شهرستان‌ها اشاره کرد و افزود: از نظر نیروی انسانی ما در مضیقه هستیم و با کمبود نیروی آموزش دیده و متخصص در شهرستان‌ها مواجهیم. 

هشتمین جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران، 13 تا 17 اسفند به همت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در تهران برگزار می­شود.