شنبه, 31 تیر 1396

مطالب


 الهه رضایی از مجریان با سابقه برنامه‌های کودک درباره انیمیشن و تأثیر آن بر کودکان گفت: انیمیشن ‌های امروز خشن هستند و کیفیت بسیاری از انیمیشن هایی که این روزها برای کودکان پخش می شود، اصلاً مناسب نیست و با روحیه کودکان سازگاری ندارد.

رضایی که سال‌ها در کنار کودکان و برای آنان در قاب تلویزیون برنامه اجرا می‌کرد،در گفت و گو با روابط عمومی و امور بین الملل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ارتباط حسی خود را با انیمیشن این‌گونه توصیف کرد: زیباترین لحظه‌های زندگی آدم زمانی است که می‌نشیند و در آرامش یک کارتون زیبا و لطیف و البته  به دور از خشونت می‌بیند.

این مجری با سابقه برنامه‌های کودک درباره علاقه خود به انیمیشن و محبوب‌ترین کارتون از نظر وی گفت: به بیشتر کارتون‌ها علاقه‌مند بودم و آن‌ها را تماشا می‌کردم، محبوب‌ترین کارتون من ماجراهای «تنسی تاکسیدو» بود، چون هم آموزشی و هم به دور از خشونت بود.

وی انیمیشن‌های امروز را خشن توصیف کرد و افزود: کیفیت بسیاری از انیمیشنهایی که این روزها برای کودکان پخش میشود، اصلاً مناسب نیست و با روحیه کودکان سازگاری ندارد. کارتونهایی که در گذشته پخش می‌شد کارتونهای خوبی بودند با لطافت و زیبایی خاص و شخصیت‌های دوست داشتنی.

 انیمیشن‌های آن زمان محتوای عاطفی و آموزنده‌ای داشت، برخلاف انیمیشنهای امروز که اکثر‌اً  فضای شلوغی دارند و آن لطافت کارتون‌های قدیم را ندارند و بیشتر خشونت را به بچهها آموزش می‌دهند.

رضایی در انتها گفت: احساسم بر این است که تولید انیمیشن به لحاظ کمّی زیاد شده اما، از لحاظ کیفی وقت کافی برای آن گذاشته نمی‌شود. یعنی شاید امروزه در تولید انیمیشن‌ها از تکنیک‌های جدید 3 بعدی بهره برده شده اما، به لحاظ محتوا چیزی برای عرضه ندارند و از آن دنیای لطیف کودکانه دور شده‌اند.

هشتمین جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران، 13 تا 17 اسفند سال جاری به همت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در تهران و 5 استان کشور برگزار می‌شود.