شنبه, 31 تیر 1396

مطالبچشم انداز جشنواره هشتم پویانمایی تهران تشریح شد

نشست خبری هشتمین جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران صبح روز 7 اسفند در سالن کنفرانس مرکز آفرینش‌های فرهنگی‌هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، در این نشست رسانه‌ای سیدصادق رضایی مدیرعامل کانون، علی گنج کریمی معاون تولید و رییس جشنواره و محمدرضا کریمی صارمی دبیرجشنواره برنامه‌های جشنواره را  برای خبرنگاران رسانه‌های جمعی تشریح کردند.              
سیدصادق رضایی مدیرعامل کانون در این نشست درباره هنر انیمیشن گفت: اگر ما انیمیشن را به عنوان یک روش برای بیان حرف‌هایمان بدانیم، ادبیات‌، فرهنگ و هنر و علت اصلی به وجود آمدن هنر، یعنی داستان، قصه و خیال انگیز بودن دست به دست هم می‌دهند که یک کشور انیمیشن بومی و مطابق با فرهنگ خودش داشته باشد. خاستگاه اصلی استفاده از این بیان هنری، ادبیات فولکلور بسیار قوی آن‌هاست.         
رضایی ادامه داد: بهره‌گیری از عنصر تخیل نزد ایرانیان سرآمد جهانیان است. اگر قصه‌ها، افسانه‌ها و ضرب‌المثل‌ها و حتی اشعار ما را ببینید عنصر تخیل و مجموع معانی آن ساعت‌ها مخاطب را به تفکر و تامل فرا می‌خواند. از این جهت دست ما پر است. پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها برای نسل‌های بعد قصه گفتند و این قضیه همین طور تا نسل امروز ادامه پیدا کرده است. ملتی که قصه نداشته باشد الان قطعا انیمیشن ندارد و انیمیشن وارداتی خواهد داشت.   
وی افزود: ما در ادبیات ملتی قوی و سرمنشا ادبیات جهان هستیم. هربخشی از ادبیات جهان مثل ادبیات حماسی، ادبیات طنز، ضرب‌المثل و ... به ادبیات ایران وصل است. بهره‌گیری از فرم و قالب انیمیشن امروزه یک ابزار است و می‌شود از زاویه تعلیم و تربیت به آن نگاه کرد. از لحاظ محتوا بهترین قصه‌ها، حکایت‌ها و روایت‌ها را داریم، اما از این بیان هنری به درستی استفاده نمی‌کنیم. ما فرم، دانش، ابزار و محتوا را داریم، اما گاهی این باور وجود ندارد که هنرمند ایرانی هم دارای توانیی است. از جمله کارهایی که می‌تواند به مباحث انیمیشن کمک و از آن به خوبی استفاده کند جشنواره پویانمایی تهران است. تبادل تجربه، دیدار دوستان و استفاده از دیدگاه‌های همدیگر از اتفاقات خوب این رویداد هستند.  
رضایی همچنین خاطر نشان کرد: انیمیشن یک هنر است و برای مانایی، پایداری و عبور از مرزها باید به اقتصاد و تجاری کردن آن هم فکر کرد و این کار قطعا به عهده هنرمندان نیست. نهادها و افراد دیگری وظیفه دارند تا مطابق قانون این بستر را برای فیلم‌سازان فراهم کنند. از جمله زبان‌ها و ابزارهای کانون برای جذب مخاطبان اصلی‌اش یعنی کودکان و نوجوانان گرایش و اهمیت دادن به انیمیشن است.          
در ادامه این نشست علی گنج کریمی معاون تولید و رییس جشنواره در سخنانی کوتاه به هشتمین جشنواره پویانمایی تهران اشاره  و از این رویداد به عنوان بهار انیمیشن کانون یاد کرد و افزود: موهبتی که این جشنواره دارد این است که از تجربه سالیان آقای کریمی صارمی به عنوان دبیر جشنواره و دانش و انگیزه و جوانی آقای هادی یقین لو سرپرست امور سینمایی به صورت توامان و در کنار هم بهره گرفت             
وی همچنین از عدم حمایت‌های بیرونی از کانون برای برگزاری این جشنواره هم گفت: هنوز تا شروع جشنواره فرصت باقی است و هرکس می‌خواهد کمک کند باب آن باز است.              
محمدرضا کریمی صارمی دبیر هشتمین دوره جشنواره پویانمایی تهران نیز سخنران بعدی این نشست بود که به ارایه آمار دقیق و جزییات برگزاری این رویداد بزرگ فرهنگی هنری پرداخت. وی گفت: اگر تلاش مجموعه در این 18 سال  نبود امروز شاهد این جشنواره و این دوره نبودیم. خدا را شکر باوجود شرایط اقتصادی، کوچک‌ترین تغییری در این جشنواره پیش نیامد. باوجود تحریم ها 70 کشور جهان در این جشنواره شرکت کردند. تا همین دیروزهم به رغم پایان مهلت ارسال آثار 1000 فیلم به دبیرخانه رسید. ما امسال فیلم‌های دینی را در بخشی جداگانه داوری کردیم،کما این‌که در دوره قبلی نیز بخش دانشجویی را جدا کرده بودیم. همچنین بخشی را به عنوان مفاهیم ارزشمند انقلاب اسلامی به آیین‌نامه جشنواره اضافه کردیم که شامل آثاری است که از نظر مفاهیم ارزشی دارای جایگاه ویژه‌ای هستند.  
 
دبیر جشنواره با اشاره به این‌که حدود 3500 نفر برای بخش سینمایی جشنواره پویانمایی ثبت نام کرده بودند‌ درباره‌ نمایش این آثار هم گفت: 4 سالن استاندارد را در اختیار داریم که دو سالن به نام‌های شهید بهنام و غدیر در کانون پرورش فکری و کودکان است و برخی دیگر از آثار هم در سینما فلسطین و سینما کانون نمایش داده خواهند شد. همچنین نمایش آثار با حدود 100 سانس نمایش از ساعت 9 صبح هر روز از 13 تا 17 اسفند ماه ادامه خواهد داشت.
وی افزود: داوری بخش‌های مختلف جشنواره به جز بخش بین‌الملل انجام شده و قرار است تا روز 13 اسفند ماه، داوری سیفژ و بخش بین الملل به طور هم‌زمان انجام شود.      
دبیر جشنواره‌ پویانمایی از برگزاری هم‌زمان 30 هفته‌ فیلم در 30 استان کشور خبر داد و گفت: در این هفته‌های فیلم بهترین آثار حوزه‌ کودک ایران و جهان به طور رایگان نمایش داده خواهند شد.همچنین 30 کارگاه آموزشی هم توسط 30 مربی که در 7 دوره‌ گذشته آموزش دیده‌اند، برگزار می‌شود.     
وی برگزاری سه نشست تخصصی درباره سازمان ملی مجازی کشور و معرفی آن‌، راهکارهای مناسب برای هنر پویا نمایی و بزرگداشت اسفندیار احمدیه با رونمایی کتابی درباره‌ او به نام «خوشه های گندم» را از دیگر برنامه‌هایی دانست که همزمان با جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران انجام می‌شود.      
صارمی همچنین در پایان گفته‌های خود با اشاره به برگزاری بخش جشنواره‌ جشنواره‌ها و و بازار پویانمایی با برپایی 30 غرفه و حضور شرکت‌های معتبر بین‌المللی گفت: در کانون صدها کتاب مناسب برای ساخت انیمیشن وجود دارد که می‌توانند برای این حوزه قابل استفاده باشند.           
در پایان این نشست، سیدصادق رضایی ، مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در پاسخ به پرسشی درباره‌ نقش این جشنواره در پیشرفت انیمیشن ایران و چشم‌انداز و آینده‌ آن گفت: اولین و بدیهی‌ترین هدفی که برای یک جشنواره می‌شود تعریف کرد، ترویج عنوان آن جشنواره است. در این راستا با عدد و رقم می‌توان بررسی کرد که در طول این سال‌ها چه تعداد اثر پویانمایی تولید کرده‌ایم ،زیرا وقتی عدد قابل قبول باشد ما می‌توانیم جشنواره‌ای را برگزار کنیم. 
وی افزود: حضور این تعداد فیلم در چنین جشنواره‌ای نشان از موفقیت آن دارد و قصد ما هم معرفی بهترین‌ها به جشنواره‌های بین المللی است که یکی از نمونه‌های آن موفقیت انیمیشن «روباهی که به دنبال صدا رفت» در آلمان و فرانسه است.           
صارمی نیز در این باره گفت: سال 75 که ایده‌ اولیه‌ جشنواره شکل گرفت، فقط 10 فیلم مستقل در سینمای انیمیشن وجود داشت، اما امروز 2000 اثر تولید شده در این حوزه داریم و یکی از اهداف جشنواره بستر سازی بود که این هم تحقق پیدا کرد.             
هشتمین دوره جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران از 13 تا 17 اسفند ماه سال جاری در مرکز آفرینش‌های هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار می‌شود.